INTRO
Find tilbage til dig selv
Tag en pause fra hverdagen og få ro til at mærke dig selv igen.
Kender du det, at …
… tankerne drøner afsted, selvom dagen er slut?
… du er træt, men ikke kan finde ro?
… du får for meget input og aldrig kan koble helt af?
Så er denne uge på Konventum for dig. Den bliver nemlig en pause fra alt det.
Det får du på Natur & Intuition Sommerhøjskole i uge 27 på Konventum:
• Tid til ro og refleksion i et trygt fællesskab
• Redskaber der styrker din indre balance
• Naturoplevelser med fokus på sansning og nærvær
• Fem dage med højskoleliv og fordybelse, med eget værelse og fuld forplejning
Du rejser hjem med ro i kroppen, klarhed i tankerne og en styrket kontakt til din intuition – samt en dybere forbindelse til både dig selv og naturen.
INTRO
Din uge på højskole
I løbet af ugen oplever du tre workshops og tre foredrag, som alle har det til fælles, at de styrker din evne til at lytte til din indre stemme, mærke din intuition og skabe indre ro.
Programmet ser sådan ud:
Alle dage starter med morgensang, der sætter tonen for dagen.
Mandag: Vi lægger fra kaj med to inspirerende foredrag, muligvis ude i naturen, hvis vejret tillader det.
Tirsdag – torsdag: Tre forskellige workshops – én workshop per dag, hvor du arbejder med enten rytme, nærvær, mindfulness og kreativitet.
Fredag: Vi runder ugen af med et oplæg om, hvordan du fastholder de gode erfaringer og redskaber, du har fået med dig hjem.
Hver aften: Vi nyder god mad og hyggelige fællesskabsaktiviteter, der runder dagen af i nærvær og glæde.
En uge fyldt med nærvær, inspiration og konkrete redskaber, der gør det muligt at tage hjem med større klarhed, energi og indre balance.
OPLÆG & FOREDRAG
Intuition, natur og kreativitet
Vores dygtige undervisere har forberedt tre oplæg til jer:
Intuitionen hvisker – i en verden af støj
– ved Asger Johannes Steenholdt
Lær at genkende dine intuitive signaler, skelne mellem tanke og fornemmelse og sætte ord på det, du allerede mærker – så du opnår større klarhed og tryghed i at bruge din intuition i hverdagen.
Mærk naturen – nærvær og forbindelse
– ved Gabriella Nagy
Oplev dig selv som en del af naturen. Lær at stå roligt, lade naturen støtte din indre ro og integrere mindful øvelser i hverdagen. Få konkrete metoder til at skabe forbindelse til naturen – og til dig selv.
Din opskrift til dig – det du tager med videre
– ved Anette Collins
Samle ugens oplevelser og gør dem brugbare i hverdagen. Lær at identificere, hvad der giver dig ro, vælge hvad du vil tage med hjem. Få klarhed over, hvad der virker for dig, og konkrete metoder til at fortsætte din udvikling hjemme.
DE TRE WORKSHOPS
Vores tre workshops
I løbet af ugen guides du gennem tre workshops – én workshop per dag. Du får redskaber til at mærke ro, styrke din intuition og skabe en dybere forbindelse til naturen.
Asgers Trommeworkshop – rytme og intuition
Gabriellas Mindful Compassion – nærvær og natur
Anettes Intuitiv Maling – kreativitet og selvudfoldelse
Asger Johannes Steenholdt er erfaren workshopleder og specialist i rytme, åndedræt og nærvær. Han skaber en tryg og inspirerende ramme, hvor du kan mærke rytmen og opleve fællesskab – helt uden krav om musikalsk erfaring.
Gabriella Nagy har mange års erfaring med mindfulness og compassion. Hun guider dig blidt gennem øvelser, så du kan finde indre ro, styrke nærvær og opleve omsorg – både for dig selv og andre.
Anette Collins er ekspert i kreativitet og personlig udvikling. Hun skaber en tryg, inspirerende ramme, hvor du kan slippe kreativiteten løs og tage hjem med nye måder at være nærværende på.
“Jo mere jeg anstrengte mig for at passe ind, jo mere stift blev det – men da jeg overgav mig til at mærke med hjertet, blev jeg en del af noget større.”
— Mette S., deltager på TribeVibe
Workshop 1
Mindful Compassion
En workshop med fokus på ro, selvomsorg og mental balance.
– ved Gabriella Nagy
Du bliver introduceret til, hvordan du kan bruge opmærksomhed og åndedræt til at skabe ro i kroppen og få afstand til tankemylder.
Vi arbejder med at:
– stilne sindet gennem åndedrættet
– observere tanker og følelser uden at blive fanget i dem
– møde os selv med mindre kritik og mere forståelse
Der er både øvelser og tid til refleksion. Du får konkrete redskaber til at håndtere uro og skabe mere ro i hverdagen.
WORKSHOP 2
Tribe Vibe
En dag med trommer og rytme, åndedræt og fællesskab – uden krav om at præstere.
– ved Asger Johannes Steenholdt
Vi starter med åndedrættet for at lande i kroppen og bevæger os derefter ind i enkle rytmer, som alle kan være med på.
I løbet af dagen:
– arbejder vi med gentagelse og rytme
– spiller vi sammen i en gruppe
– tager vi trommerne med ud i naturen
“Tribe vibe” er et udtryk, som beskriver en følelse af stærkt fællesskab og tilhørsforhold i en gruppe.
Fokus denne dag er ikke på at gøre det rigtigt, men på at være med. Du vil opleve ro, nærvær og fællesskab.
Workshop 3
Intuitiv Maling
Et kreativt rum, hvor du kan sænke tempoet og arbejde ud fra det, du mærker.
– ved Annette Collins
Du bliver guidet gennem:
– enkle øvelser, der hjælper dig med at lande i kroppen og finde ro
– intuitive, kreative processer uden krav om resultat eller præstation
– små visualiseringer og refleksioner, der vender opmærksomheden indad
– et trygt rum med plads til fordybelse, dialog og inspiration fra andre
Du arbejder med farver og former som et sprog for det, der ikke nødvendigvis kan siges med ord. Gennem den intuitive maleproces oplever du ro, nærvær og fordybelse – og får et kreativt værktøj, du nemt kan tage med hjem og bruge til at skabe små pauser og mere balance i hverdagen.
Program
– med forbehold for ændringer undervejs
Mandag den 29. juni
10.00 – 12.00
Velkomst, Intuition oplæg ved Asger J. Steenholdt
12.00 – 14.00
Frokostbuffet og pause
14.00 – 17.00
Mærk Naturen, oplæg ved Gabriella Nagy
18.00
Middag i restauranten
19.30
Fællesaktiviteter
Tirsdag den 30. juni
07.00 – 08.30
Morgenmad i restauranten
08.30 – 09.00
Morgensang
09.00 – 12.00
Formiddags-workshop
12.00 – 14.00
Frokostbuffet og pause
14.00 – 17.00
Eftermiddags-workshop
18.00
Middag i restauranten
19.30
Fællesaktiviteter
Onsdag den 1. juli
07.00 – 08.30
Morgenmad i restauranten
08.30 – 09.00
Morgensang
09.00 – 12.00
Formiddags-workshop
12.00 – 14.00
Frokostbuffet og pause
14.00 – 17.00
Eftermiddags-workshop
18.00
Middag i restauranten
19.30
Fællesaktiviteter
Torsdag den 2. juli
07.00 – 08.30
Morgenmad i restauranten
08.30 – 09.00
Morgensang
09.00 – 12.00
Formiddags-workshop
12.00 – 14.00
Frokostbuffet og pause
14.00 – 17.00
Eftermiddags-workshop
18.00
Middag i restauranten
19.30
Fællesaktiviteter
Fredag d. 3 juli
07.00 – 08.30
Morgenmad i restauranten
08.30 – 09.00
Morgensang
09.00 – 12.00
Afslutning ved Anette Collins
Din opskrift til dig – det du tager med videre
12.00
To-go-sandwich
Tilmelding
TILMELDING
Tilmelding til højskole Natur & Intuition
Kom med på højskole på Konventum, hvor vi fokuserer på og højner vores velvære ved at lære at stole på det, vi allerede kan, men måske har mistet øje for undervejs i livet.
Med i dit ophold er der fuld forplejning, eget værelse med eget bad og toilet, undervisning, samt fælles aktiviteter om aftenen.
Mandag d. 29. juni – fredag 3. juli (uge 27)
Pris kr. 8.995.-
Praktisk
Praktisk information
Det får du
Det får du på Natur & Intuition Højskoleophold på Konventum:
- 3 forskellige slags workshops
- 3 Keynote foredrag
- 5 dages højskoleliv med fællesskab og fordybelse
- Eget værelse med bad & toilet
- Fuld forplejning, snacks og fælles aktiviteter om aftenen
- Du rejser hjem med et boost på, hvem du er. Med en oplevelse af at have genfundet og forkælet dig selv. Og endda med små teknikker og egne noter på, hvordan du bevarer DIG i en rundtosset verden.

Fuld forplejning
Vores dygtige køkken serverer mad baseret på de bedste råvarer, sæsonen har at byde på, og som så vidt muligt er at finde lokalt.
Vi laver stort set alt fra bunden. Vores bager har bagt brødet tidligt om morgenen, og urterne, der forfiner maden, kommer fra vores egen urtehave.
Vi har naturligvis plads til veganere, allergikere og andre med særlige behov ift. mad.
Forhør dig om mulighed for øvrige måltider ved at ringe til bookingafdelingen på telefon 69 69 76 37.
- Stor morgenbuffet
- Kaffe, te og fri kakao ad libitum (hele dagen)
- Formiddags forfriskning
- Isvand & frugt (hele dagen)
- Stor frokost buffet
- Eftermiddags kage
- 2-retters aftenmenu

Her skal du bo
Du bor på eget enkeltværelse med privat bad og toilet
Værelserne er lyse og rolige og giver mulighed for at lade op efter dagens kreative indhold.
På Konventum kan du sætte dig godt tilrette i design-klassikere fra nogle af de største danske møbeldesignere. Wegner, Jacobsen og Ditzel er blot få blandt mange, der har bevist, at godt design og godt håndværk er både bæredygtigt og tidsløst.
Nyd alt, hvad Konventum har at byde på, som gæst på hotellet. Både kunsten, maden og dansk møbelkunst i verdensklasse.

Nyd Konventums unikke kunstsamling
Konventum huser Danmarks største private kunstsamling med over 1200 værker fordelt i bygningerne. Alle er fra perioden 1950 til i dag.
Samlingen repræsenterer et bredt udsnit af dansk moderne kunst, med stærke indslag fra COBRA-kunstnerne og værker af bl.a. Trampedach, Heerup, Børge Jørgensen, Karl Åge Riget, Kathrine Ærtebjerg, Lizzie Mallow og Henning Damgård Sørensen.
Du kan låne en kunstguide i receptionen og følge en anbefalet rute gennem huset – eller gå på opdagelse i dit eget tempo. Det er næsten umuligt ikke at blive inspireret!
Bygningerne er historiske, arkitektoniske perler, og på gangene og i lokalerne finder man mange klassiske danske designmøbler.

Bevægelse og træning
Når du er gæst på Konventum, er der rig mulighed for at give kroppen lidt kærlighed – både før, under og efter dagens kreative program.
Du kan tage en tur i træningsrummet, hvis du vil have pulsen op på klassisk vis – eller starte morgenen stille med en rolig stræk og afslutte dagen med varme i saunaen og ro i nervesystemet.
Har du mere lyst til naturen, så åbner den sig bogstaveligt talt uden for døren:
Gå- og løbeture gennem skoven, cykeltur langs kysten (du kan låne en cykel af os) eller en tur i det udendørs “skovfitness” på træmaskiner midt mellem træerne.
Du kan endda tage en dukkert i Øresund hvis du trænger til et energichok (på den gode måde 😉).
Er du til mountainbike, landevejscykling eller en stille runde golf? Mulighederne er lige her. Vi har en 9-hullers bane på grunden, og Helsingør Golf Club – en af Danmarks smukkeste parkbaner – som nabo.

Praktisk information
Pris
Den samlede pris for opholdet er:
kr.8.995,-
Inkluderet i prisen er:
- Fuld forplejning
- Eget værelse med bad & toilet
- Undervisning
- Fællesaktiviteter om aftenen
OBS: Transport til og fra Konventum samt øl/vand/vin/alkohol er ikke inkluderet i prisen
Afbestillingsregler
Når du har købt dit højskoleophold, er din tilmelding bindende.
Hvis du vil ændre kursus-dato til et andet kursus, skal det ske senest 30 dage inden kursus-start.
Hvis du vil give dit kursus videre til en anden person, skal det ske senest 7 dage inden kursus-start.
Ændringer skal ske pr. mail: booking@konventum.dk
Ekstra overnatning
Har du brug for en ekstra overnatning eller to, enten før eller efter kurset kan Konventum tilbyde en særpris.
Du skal selv ringe til receptionen og booke ekstra overnatning og oplyse hvilket højskoleophold du er tilmeldt. Betaling finder sted ved ankomst/afrejse.
Standard enkelt værelse kr. 745.- pr. nat
Standard dobbelt værelse kr. 895.- pr. nat
Tel. nr. til receptionen: +45 49 28 09 00
Har du spørgsmål til opholdet er du altid velkommen til at ringe til os eller skrive til booking.
Transport
Adresse
Konventum
Erling Jensens Vej 1
3000 – Helsingør
Tog
Direkte togforbindelse fra Københavns Lufthavn og via Københavns hovedbanegård hvert 20. minut til Helsingør station. Afstand fra Helsingør Station: 3 km.
Der kører lokaltog mellem Gilleleje st. og Helsingør st. cirka hvert 30. minut.
Der kører lokaltog mellem Hillerød st. og Helsingør st. cirka hvert 30. minut.
www.rejseplanen.dk
Bus
Bus 353 kører fra Helsingør st. til Hellebo Park cirka hvert 30. minut. Fra Hellebo Park er der 5 minutters gang til Konventum
www.rejseplanen.dk
www.dinoffentligetransport.dk
Færge
Forsea sejler hvert 20. minut mellem Helsingør og Helsingborg.
www.forsea.dk
Bil
Det tager cirka 45 minutter med bil fra Københavns Rådhusplads til Konventum
KONVENTUM
Plads til læring. Plads til mennesker
Vi forkæler dig gennem hele ugen: Morgen- og frokostbuffet, snacks og eftermiddagskage samt en to-retters aftenmenu – naturligvis med vegetariske
Konventum er skabt til læring, fordybelse og fællesskab og rummer alt det bedste fra dansk arkitektur, håndværk og design. Oplev Danmarks største private kunstsamling – her er kunsten en integreret del af omgivelserne, både ude og inde.
Slap af i vores smukke sauna, lån en cykel, gå en tur i skoven, eller tag til Helsingør og oplev den gamle søfartsby. Besøg Kronborg eller det berømte M/S Museet for Søfart, tegnet af Bjarke Ingels. På Konventum er der højt til loftet og masser af plads – både til alenetid og fællesskab.
Der er virkelig meget at glæde sig til – både indholdet og de smukke omgivelser.
FORLÆNG DIT OPHOLD
Ekstra overnatning
Brug for en ekstra overnatning?
Måske vil du gerne komme en dag før højskoleopholdet starter eller blive en dag eller to ekstra. Vi tilbyder ophold i forlængelse af dit højskoleophold.
Særpris: Standard enkeltværelse: 745 kr. pr. nat
Særpris: Standard dobbeltværelse: 895 kr. pr. nat
Når du har købt dit højskoleophold, skal du blot ringe til receptionen for at booke ekstra overnatning. Afregning finder sted ved ankomst/afrejse.
Booking af ekstra overnatning: +45 49 28 09 00
MØD UNDERVISERNE
Gabriella Nagy Stillinger
Certificeret arbejdsmiljøkonsulent, uddannet mindfulness-instruktør, Master i Sundhedsfremme og Organisationspsykologi og har en efteruddannelse i positiv psykologi og compassion.
Gabriella er forfatter til faglitteratur indenfor mental sundhed, fx Mindfulness på arbejde – fyr autopiloten. Se endvidere: www.sjaelens-spejl.dk og www.gabriellanagy.dk
MØD UNDERVISERNE
Asger Johannes Steenholdt
Asger Johannes Steenholdt er psykoterapeut MPF og uddannet gestaltterapeut – men han kom til terapilokalet via scenen. I 30 år spillede han bas i Big Fat Snake, et af Danmarks mest elskede rockbands, og lærte i den tid, hvad musik egentlig gør ved mennesker: den åbner dem op på steder, ord ikke når hen.
Det er den indsigt, han nu bringer med ind i terapirummet – og i trommecirklen. Som facilitator skaber han et rum, der er trygt nok til at give slip og rummeligt nok til, at alle kan være med. Hans tilgang er varm, rolig og jordbunden. Han er der ikke for at undervise dig i musik – han er der for at hjælpe dig med at mærke den musik, der allerede er i dig.
Psykoterapeut (mpf), Parterapeut, Erhvervspsykoterapeut, Medlem af Dansk Psykoterapeutforening.
MØD UNDERVISERNE
Annette Collins
Annette Collins er underviser på workshoppen Intuitiv maling. Hun har mange års erfaring inden for undervisning, kommunikation og psykosociale forhold, herunder stress og stresshåndtering.
Annette har gennem sit arbejdsliv udviklet metoder, brætspil og dialogspil med fokus på refleksion, relationer og balance i hverdagen.
KONTAKT
Send os en besked
Har du spørgsmål til et højskoleophold, booking eller andet, er du altid velkommen til at kontakte os via mailformularen.
Alternativt kan du ringe på: +45 49 28 09 00
Vi ser frem til at høre fra dig.